Šitame labai paprastai pavadintame straipsnyje detaliai panagrinėsime, kas yra alkoholis, pakalbėsime apie jo poveikį žmogui ir kitas jo savybes.
Alkoholis – organinis junginys, turintis hidroksilo grupę (-OH), susijungusią su alkilo arba alkilinės grupės anglies atomu. Pagal tokių grupių skaičių skirstomi į vienhidroksilius, dvihidroksilius, trihidroksilius ir daugiahidroksilius. Paprasčiausias šios klasės atstovas metanolis (CH3OH). Bendra paprasto aciklinio alkoholio formulė yra CnH2n+1OH. Jei terminas vartojamas be papildomų patikslinimų, alkoholis paprastai suprantamas kaip etilo alkoholis arba etanolis (C2H5OH).
Žodžio alkoholis kilmė nėra tiksliai žinoma, tačiau manoma, kad jis yra arabiškos kilmės. Labiausiai paplitęs aiškinimas: arab. al kohl – „stibis, stibio milteliai“. Nors tarp alkoholio ir stibio iš esmės nėra jokio cheminio ryšio, tačiau galimas to paaiškinimas pateikiamas toks: smulkiai sutrintas stibis, jo milteliai buvo naudojami labai brangiems kosmetiniams pieštukams viduramžių Arabijoje, ir šis terminas (al kohl) ėmė prigyti kaip egzotinio, magiškų savybių turinčio elemento sinonimas. Tokios nepaprastos savybės buvo priskiriamos ir etanoliui, todėl jam irgi duotas al kohl pavadinimas, kuris palaipsniui tapo alkoholiu.
Etanolis, arba etilo alkoholis – alkoholių klasės junginys (C2H6O arba C2H5OH), turintis du anglies atomus. Šis cheminis junginys savo fizikinėmis savybėmis labai panašus į vandenį, todėl jį išgryninti labai sunku, ir grynas etanolis (absoliutus spiritas) praktiškai niekur nenaudojamas. Distiliacijos būdu gaunamas etanolis yra 96,5 % pagal tūrį, todėl šis procentingumas yra plačiai žinomas ir yra konstanta.
Etanolis yra natūralus cheminis junginys, todėl nuo seno yra žinomas jo biologinis aktyvumas ir atsiradimo būdai. Dabar spirito gamybai plačiau taikomas biologinės fermentacijos būdas, o ne cheminė sintezė, nes yra pigesnis ir geriau atitinka „maisto“ stereotipą. Nustatyta, kad etanolis gaminasi glikolizės reakcijos metu anaerobinėmis sąlygomis, dalyvaujant įvairiems fermentams. Gėrimas, pagamintas iš etanolio, vandens ir kitų priedų, kurio alkoholio koncentracija 38-40 %, yra vadinamas degtine.
Ar alkoholis yra narkotikas?
Etilo spiritas (alkoholis) – degus, bespalvis skystis su savo kvapu, priklauso stipriai veikiančių narkotikų grupei, kurie sukelia pradžioje euforiją, o po to nervų sistemos paralyžių. (ГОСТ 18300 – 72 p.5.1 jau su pasikeitimais 1982 m. ir ГОСТ 5964;82.4.1.).
1975 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 28 sesija pripažino alkoholį narkotiku, ardančiu sveikatą. (Veikia kaip protoplazminis nuodas. O narkotinė savybė – po kelių kartų atsiranda prisirišimas, kuris vadinamas alkoholine priklausomybe).
V. K. Fiodorovas, artimiausias I. P. Pavlovo mokinys, straipsnyje „О начальном влиянии наркотиков (алкоголя и хлоралгидрата)” tvirtina, kad alkoholis yra narkotikas ir kaip kiekvienas narkotikas turi savo ypatumų, ir tik iš dalies skiriasi nuo kitų narkotikų: visos alkoholio poveikio fazės į CNS yra ištemptos … euforija vartojant alkoholį labiau matoma, kuo ir paaiškinama žmogiškos visuomenės trauka prie alkoholio. (Труды физиологической лаборатории И. П. Павлова”, 1949 г.). (4), (6).
Alkoholis priklauso riebios prigimties narkotinėms medžiagoms, kurios paralyžiuojančiai veikia kiekvieną gyvą ląstelę, ypač galvos smegenų žievės ląsteles. Paralyžiuoja centrinės nervų sistemos (CNS) aukščiausius skyrius ir nebestabdo žemesniųjų skyrių mechanizmų. Tuo paaiškinamas (alkoholio) paveikto žmogaus elgesys, nes stabdomasis procesas aukštesniuosiuose centruose jau buvo nuslopintas. А. Н. Тимофеев „Нервно-психические нарушения при алкогольной интоксикации” (Л., 1955 г.).
PSO skiria 3 alkoholizmo stadijas arba alkoholinę priklausomybę. Pirmoji, kai geriantis žmogus neįsivaizduoja Naujųjų metų sutikimo, šventės ar draugų sutikimo be spiritinių gėrimų, bet vienas negeria. Antroji, kai ieško bet kokios priežasties išgerti. O jei neranda, geria vienas, geria slapta. Trečia, – kai žmogus neįsivaizduoja gyvenimo be vyno ir nusileidžia į visuomenės dugną.
Alkoholis nužudo daugiau žmonių, negu visi kiti neįteisinti narkotikai kartu. Tas pats pasakytina ir apie tabaką. 35% nuodų kaupiasi nervinėse ląstelėse, kurios sudaro tik 2% svorio. Alkoholis organizme išsilaiko ne 2 paras, o nuo 8-20 parų.
Tyrimai rodo
Dar 2010 m. „The Lancet“ žurnale buvo paskelbtas tyrimas, kuriame mokslininkai ištyrė įvairių narkotikų sukeliamus žalos faktorius ir surangavo jų neigiamą poveikį asmeniui ir visuomenei. Jų išvados nedviprasmiškos: alkoholis visuomenę daugiausiai žalojantis narkotikas. Tyrimo autoriai įvertino 20 narkotikų remdamiesi 16 žalą sukeliančių faktorių, iš kurių devyni yra susiję su žala, kurią konkretus narkotikas sukelia asmeniui, o 7 susiję su poveikiais, kurie sukelia žalą aplinkiniams. Žalos faktoriai apėmė socialines, fizines ir psichologines problemas. Nepriklausoma mokslininkų grupė įvertino narkotikus 100 balų skalėje, kurioje aukštesnis įvertinimas reiškė didesnę narkotiko sukeliamą žalą. Alkoholio sukeliama žala įvertinta daugiausiai – 72 balais. Heroinas užėmė antrają vietą, surinkęs 55 balus, o kokainas krekas trečiają, surinkęs 54 balus.
Narkotikai – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis . Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne , tačiau jis dar nėra išsamus. Narkotikais vadinama ir cheminė medžiaga, veikianti Jūsų organizmą, galinti keisti nuotaiką, elgesį, klausos ir regos pojūčius bei kitus jutimus. Pagal tokį apibrėžimą – alkoholis ir tabakas taip pat yra narkotikai.
Kaip sumažinti neigiamą alkoholio poveikį?
Labai paprastai, reikia visiškai nustoti vartoti alkoholį. Deja, mūsų visuomenėje, alkoholis yra labai įsišaknijęs. Be jo nesuprantame linksmybių, galima sakyti, užstalėse auginame savo vaikus, kurie alkoholio vartojimą supranta kaip normą. Svetingas šeimininkas visada pastatys butelį ant stalo, tačiau juk tai butelis gryniausių nuodų! Atsisakyti nemandagu? Iš Vladimiro Ždanovo straipsnio:
“Kas mūsų vaikus stumia prie alkoholinio lovio? Stumia tie, kurie mandagiai geria per šventes. Visiems tiems, kurie labai nori gerti šampaną per šventes, aš sakau: ar jūs norite, kad jūsų vaikai gertų ir prasigertų? Atsiliepia: kodėl jūs taip keliate klausimą? Aš noriu, kad gertų ir neprasigertų. Nėra garantijos, kad jūsų vaikas gers ir neprasigers. Jeigu jūs turite garantiją, tai jums auksinis paminklas ir Nobelio premija. Tai juk narkotikas. Kiekvienas nusigeria, tik skirtingu greičiu. Kas greičiau, kas lėčiau, bet visi kvailėja, visi degraduoja. Tiesiog skirtingu greičiu eina link kapo, štai ir viskas.”
Medžiaga surinkta iš įvairių informacinių šaltinių.
Tekiamos išblaivinimo paslaugos, lašelinė nuo alkoholio namuose, mūsų kontaktai. Jei norite gauti daugiau patarimu. spauskite čia. Privatumo politka. Taisyklės ir sąlygos.
svjtqm
erdj7r
Attractive section of content I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast